CO MÁ VLIV NA HUBNUTÍ?

14.07.2023

Odpověď se může zdát velice jednoduchá. Pouze tři zmiňované věci:

  • stres

  • strava

  • pohyb

Bohužel vyladit do ideálního stavu stres, stravu a pohyb je často zcela nadlidský úkol. O každé části by se dala napsat samostatná kniha, případně zaplnit knihovna již sepsanými knihami.

Pojďme se podívat na jednotlivé body trochu podrobněji.

Strašák stres

Proč je vlastně stres nežádoucí? Jakou roli hraje při hubnutí? 

Jde především o to, že stres nás vyčerpává mentálně/emocionálně a nabourává naši disciplínu. Když je člověk emocionálně negativně rozložený, má opravdu malou šanci na to výrazně zhubnout. 

Stres nabourává disciplínu a rutiny, na které jsme zvyklí a které si vytváříme. Je to vlastně takový ten malý ďáblík, který vám sedí na rameni a našeptává, ať si dáte ten dortík, ať se dneska vykašlete na cvičení. Když jsme ve stresu, naše priority jsou převráceny vzhůru nohama. Snažíme se řešit stre- sovou situaci, vše ostatní jde většinou stranou.

Stres je tedy nutné minimalizovat na co nejnižší úroveň – pokud možno na "nulu". 

Jsou lidé, kteří například v práci podávají pod stresem nejlepší výkony. Takový stres nemám na mysli. Určitou míru stresu máme v práci asi všichni. Mám na mysli hlavně dlouhodobé stresové situace, o kterých se domníváme, že nám zásadně ovlivňují život. Úmrtí v rodině, ztráta partnera, ztráta zaměstnání... prostě těžké životní situace. 

Pro někoho může být stresové už jen to, že se musí připravit na zkoušku ve škole. Každého z nás stresuje něco trochu jiného. Nemá smysl pokoušet se zhubnout, pokud se například snažíte přestat kouřit. To je samo o sobě dost stresující. 

Pokud vás trápí podobná stresová situace, je dobré pokusit se ji minimalizovat. Toho můžete dosáhnout mnoha způsoby a o tom budu psát v dalších článcích na blogu nebo předávám v komplexním kurzu!

Strava

Strava se na hubnutí podílí největší možnou mírou. Většinu úspěchu při hubnutí má na svědomí právě správná strava. Spousta lidí se domnívá, že stačí zvýšit fyzickou aktivitu, aby začali hubnout. To je obrovská chyba. Může se stát, že bez změny stravovacích návyků něco málo zhubnete. Sám jsem tuto chybu udělal.

Myslel jsem si, že když budu jen víc fyzicky aktivní, jednoduše zhubnu. Jestli se mi podařilo zhubnout 2 až 4 kila, tak to bylo moc. Přijaté kalorie prostě nejde přecvičit. Navíc musíte fyzickou aktivitou trávit spousty času, kterého v dnešní době asi nikdo nemáme tolik, abychom jím mohli plýtvat.

Ať chceme, nebo nechceme, strava hraje při hubnutí největší a nejvýznamnější roli. Problém je, že lidé nechtějí pochopit, že zhubnou jen tehdy, když změní stravovací návyky.

Jsou emocionálně závislí na jídle. Myslí si, že změna stravovacích návyků znamená automaticky hladovění. 

"Hlavně mi nesahejte na jídlo, je to jediná jistota, kterou mám. Když jsem vyčerpaný psychicky a fyzicky, tak si dám dobrou Margot tyčinku a rázem se ocitnu v tropickém ráji, budu se cítit skvěle a budu mít spousty energie."

Jídlo je přímo propojené s našimi emocemi, což tvůrci reklam moc dobře ví. Proto všechny reklamy prodávají přes emoce.

Veselá rodinka baští a všichni jsou šťastní. Sladkosti se prodávají jedině přes emoce, emoce a případně sexy postavu, aby se ukázalo, že vám to nic neudělá. Kdyby vám řekli, že 90 % toho, co sníte, se okamžitě uloží do tělesných tuků... že výživová hodnota je nula nula nic... že po snězení dostanete ještě větší hlad... takže díky tomu sníte ještě víc... Hmm, takový produkt by asi neprodali.

V dnešní době na nás prostě ze všech stran útočí lákavé reklamy se zaručeně nejlepšími jídly a potravinami. Jsme tím naprosto přehlceni! Pokud nemá člověk základní vědomosti o stravování a živinách, které tělo potřebuje, o správném poměru sacharidů, tuků a bílkovin, o pitném režimu a o dalších důležitých věcech, je ztracen.

Základem hubnutí je kvalitní strava a chytrá kombinace správných potravin, díky kterým tělo naprosto přirozeně hubne. Není potřeba trávit několik hodin týdně ve fitness centru, abyste zhubli.

Přesto dokonalá strava neexistuje! Stejně jako neexistuje jediná správná strava pro všechny! 

Je to pro vás překvapující? 

Skoro každý, kdo se začne zabývat stravou, má takové to období "našel/našla jsem dokonalý stravovací systém". Také mě to neminulo. Naštěstí jsem vystřízlivěl. Nebojím se přiznat, že jeden stravovací styl pro všechny je blbost. Co bude fungovat na vás, nemusí fungovat na mě. 

Každý jsme velice individuální, máme jiný energetický výdej i příjem. Tělo každého z nás metabolizuje makroživiny jinak. Proto často narážíme na zcela protichůdné informace, které si odporují. "Jezte tuky / nejezte tuky" je klasický příklad. Kdo tvrdí, že má jeden jasný recept na hubnutí, jednoduše lže.

Některé stravovací styly mám raději než jiné. Pro klienty a v kurzu jsem vybral ty nejlepší. Tvrdit, že ten a ten bude fungovat právě na vás a zhubnete po něm, to nejde. Musíte si ho jednoduše vyzkoušet, dát tomu měsíc až dva, pak se uvidí.

Není to dieta!

Velkým obloukem se vyhýbám slovu dieta. Jednotlivé stravovací styly, které používám pro hubnutí nevznikly primárně kvůli hubnutí. Proto je mám tak rád. Hubnutí je vedlejší efekt. Držet dietu je zhola nesmyslné. Najet na konkrétní stravovací styl je něco zcela jiného. Většina jich vznikla, protože lidé řešili primárně zdravotní důvody. Spalování tuků a hubnutí bylo už jen vedlejším efektem. 

No není to nádhera? Snažíte se uzdravit tělo... a jen tak "omylem" shodíte 10-20 kilo?

Na hormony přes hormony

Hormony plní v těle nezastupitelnou řídící funkci všech důležitých procesů. Až do nedávné doby nikdo moc nespojoval činnost jednotlivých hormonů s procesem ukládání tuku v těle a jeho odbourávání. Činnost jednotlivých hormonů můžeme do jisté míry ovlivnit, tím můžeme zlepšit i spalování tuků.

A o to tady jde. Proto je důležité se zabývat hormony a jednoduchými procesy, kterými je můžeme přinutit, aby dělaly to, co potřebujeme – aby pálily tuky!

O tomto tématu budu psát další články nebo detailněji vysvětluji zde.

Pohyb je život

Hejbejte se, hejbejte se, hejbejte se! Pohyb má na hubnutí ve srovnání se stravou relativně "malý" vliv. 

Přesto moje doporučení zní: "Hejbejte se! Co nejčastěji a co nejvíc!" 

Naše tělo je dokonalý stroj a bylo stvořeno pro pohyb. Miluje ho. Možná se mnou momentálně nesouhlasíte, ale to je váš mozek, ne tělo. Pohyb je návykový a je to jediná legální droga, která za to stojí. Při pohybu se do těla vyplavuje neuvěřitelné množství hormonů, na kterých jsme schopni vypěstovat si žádoucí závislost.

Sport a cvičení – prostě pohyb – má na hubnutí hlavně urychlovací efekt. Pokud chcete zhubnout opravdu rychle, je dobré do svého programu cvičení zařadit. Pokud hubnout rychle nechcete, pak stačí základní pohyb jako chůze a díky správné stravě budete bez problémů hubnout; celý proces k dokonalé postavě bude prostě jen trvat o něco déle. 

Samozřejmě také záleží, jak velkou nadváhu máte. Například hodně klientů zhubli 8-10 kilo jen díky tomu, že jsme změnili stravovací návyky. Žádný pohyb navíc nepřidali, jiné než stravovací změny nedělali. I tak se jím podařilo naprosto přirozeně, aniž by se cíleně snažili zhubnout. A 8-10 kilo není málo.

Pokud jde o hubnutí, tak se prostě sport a pohyb podílí na procesu mnohem menší mírou než strava. To je, předpokládám dobrá zpráva pro všechny. 

Opravdu se nemusíte 3× týdně hodinu a půl potit v posilovně, chodit na aerobik, zumbu,...a podobné aktivity, pokud samozřejmě nechcete a nebaví vás to. Pohyb je do určité míry nutný, ale jedná se o základní pohyb, nikoli hodinové pocení v tělocvičně. Stejně jako u stravy nám vstupují do hry všudypřítomné reklamy, které se nás snaží přesvědčit, že pokud chceme zhubnout, musíme se víc hýbat a cvičit. To jsou "nesmysly". 

Člověk zaprvé nemá tolik času, musí chodit do práce nebo do školy. Zadruhé něco podobného nejde prostě dlouhodobě vydržet – pokud se nechystáte stát vrcholovým sportovcem, vypadat jako kulturista nebo sportu obětovat většinu vašeho volného času.

Sport a cvičení má kromě urychlení hubnutí ještě jeden pozitivní účinek: jednoduše budete vypadat líp. Tělo se vám přirozeně zformuje a přiblíží k tomu, jak ve skutečnosti chceme vypadat. Být hubený je jedna věc, mít vyrýsované tělo a svaly je věc druhá. 

Pokud chcete mít svalnatou a vyrýsovanou postavu, bez správného cvičení se neobejdete.

Veškerá moje pohybová doporučení jsou zaměřena primárně na pohyb, který co nejvíc přispívá ke spalování tuků. Pohyb je něco mnohem, mnohem komplexnějšího. Síla, mobilita, flexibilita, tělesný rozsah, ladnost, meditace, relaxace – to jsou termíny, kterými vnímám pohyb dnes. 

Uvedl jsem tedy tři základní, ale velice komplexní témata, o kterých budu postupně psát. 

Pojďme se podívat na optimální poměr těchto tří faktorů – stres, strava, pohyb:

  • 10 až 15 % stres

  • 60 až 70 % strava

  • 10 až 25 % pohyb

Takovým poměrem jednotlivé faktory ovlivňují hubnutí a spalování tuků.


CO VŠE PRO SEBE DĚLAT, ABYCHOM BYLI VITÁLNÍ, CÍTILI SE SKVĚLE, MĚLI KRÁSNOU POSTAVU S IDEÁLNÍ VÁHOU PŘEDÁVÁM ZDE!